JAK DZIAŁA CROSS-PLAY W EA FC 24?

Konsolowcy i pecetowcy musieli do tej pory zadowolić się grą w swojej piaskownicy, bo do FIFY 22 (włącznie) funkcja cross-playu nie była wspierana. Szcześliwie się składa, że tak jak w przypadku FIFY 23, tak i w EA FC 24 będziemy mogli się cieszyć grą między platformami. 

Na co wpływa cross-play? Na co a na co nie gracze mogą sobie pozwolić? No i oczywiście, o czym należy pamiętać przy korzystaniu z cross-playu? Niżej szczegółowo omawiamy wszelkie nowości i zmiany, jakie przyniesie ze sobą ta funkcja do gry, więc zapraszamy do lektury.

 

CO TO JEST TEN CAŁY CROSS-PLAY? 

Cross-play pozwala graczom na rywalizację z innymi na różnych platformach tej samej generacji w wielu, ale nie wszystkich trybach online. W EA FC 24 z funkcji cross-play skorzystają posiadacze platform tej samej generacji, których można podzielić na 2 grupy. Do pierwszej można zaliczyć wszystkich grających w najnowszą odsłonę kopanki na PS5, Xbox Series X/S, PC i Stadia. Natomiast w drugiej grupie znajdą się ci, którzy posiadają wersję EA FC 24 na PS4 i Xbox One.

Funkcja cross-playu będzie dostępna już od pierwszego dnia premiery gry dla następujących trybów (przy tym warto pamiętać, że cross-play nie będzie wspierać trybu współpracy w Ultimate Team):

Tryby gry obsługujące cross-play:

Gra przeciwko znajomym

Gra przeciwko dobieranym przeciwnikom

PS4, Xbox One

PS5, XBOX X/S, PC, Stadia

PS4, Xbox One

PS5, Xbox X/S, PC Stadia

Mecze towarzyskie online

UT Graj ze znajomym

Mecze towarzyskie UT online

Sezony online

Division Rivals

Mistrzostwa UT

UT Online Draft

Pro Clubs

Wszelkie potencjalne aktualizacje, zmiany i poprawki funkcji cross-play w EA FC 24 mają być ogłaszane na Twitterze na kanale @EAFIFADirect.

 

CO Z RYNKIEM TRANSFEROWYM?

Gracze EA FC 24 trafią do mieszanych grup dla rynku transferowego w UT i będą łączeni w pule. 

Przykładowo kiedy wystawisz kartę na platformie Xbox, to inny gracz na platformie PlayStation będzie mógł ją zobaczyć i dokonać licytacji lub zakupu. 

Przy czym wyjątek będą tu stanowić platformy takie jak PC i Nintendo Switch, gdzie rynki transferowe pozostaną oddzielne. 

Dla uproszczenia złożyliśmy dla Was kolejną tabelę obrazującą, które platformy będą mieć wspólny rynek, a które nie:

Wspólny rynek transferowy UT 

Indywidualny rynek transferowy UT

PS4

Steam PC

PS5

Nintendo Switch

Xbox One

 

Xbox Series X/S

Stadia

 

JAK MA SIĘ SPRAWA Z RANKINGAMI?

Wprowadzenie funkcji cross-playu do UT 24 ma również wpływ na system rankingów.

 

- Ranking Division Rivals

Tabela „Elita Top 200” ma również swoją wersję globalną, do której będzie się miało dostęp jedynie wtedy kiedy funkcja cross-play pozostanie włączona w ustawieniach gry. Będzie można również przełączać się między tabelą globalną i lokalną tj. rankingami dla danej platformy. Te same zasady będą obowiązywać dla rankingów klubowych. 

 

- Ranking Squad Battles

Ranking „Top 200 Squad Battles” nie będzie obowiązywać w UT 24, bo został usunięty i obowiązuje tylko jeden poziom nagród (tak jak to miało miejsce w przypadku FUT 23).

 

- Rankingi globalne

Są widoczne jedynie z włączoną funkcją cross-playu i obejmują następujące platformy: PS4, Xbox One, PS5, Xbox Series X/S, PC i Stadia

 

- Rankingi lokalne

Są podzielone na następujące grupy:

Grupa I — PS4, PS5

Grupa II — Xbox One, Xbox Series X/S

Grupa III — Stadia

Grupa IV — PC

 

JAK WŁĄCZYĆ LUB WYŁĄCZYĆ CROSS-PLAY?

Funkcja cross-play jest domyślnie włączona dla wszystkich graczy EA FC 24, którzy uruchomią grę po raz pierwszy. 

Natomiast w grze będzie również dostępna opcja, która umożliwi wyłączenie tej funkcji. Aby wyłączyć lub włączyć cross-play w EA Sports FC 24, trzeba przejść kolejno w ustawienia, funkcje sieciowe i w ustawienia matchmakingu.

Generalnie zalecamy pozostawić funkcję cross-playu włączoną, ponieważ jak twierdzi EA: 

”Wyszukiwanie partnerów dla graczy, którzy zrezygnowali z funkcji cross-play, przez matchmaking może trwać dłużej, ponieważ rezygnacja z funkcji cross-play ogranicza liczbę potencjalnych przeciwników. Aktywacja funkcji cross-play sprawi, że przeciwnicy wyszukiwani będą z największej możliwej puli”.

Przy tym trzeba pamiętać, że w przypadku konsol Xbox, funkcja cross-play będzie włączona w EA Sports FC, tylko jeśli pozwolą na to Twoje aktualne ustawienia konsoli.

 

deliver
Sprawdź

Status swojego zamówienia lub zlecenia