JAK DZIAŁA CROSS-PLAY W FIFIE 23?

Konsolowcy i pecetowcy musieli do tej pory zadowolić się grą w swojej piaskownicy, bo FIFA nie wspierała możliwości cross-playu. Nie wspierała aż do teraz. To jest już potwierdzone, że możliwość gry międzyplatformami z innymi graczami zawita do FIFY 23. 

Jak cross-play zmieni FIFĘ? Na co a na co nie gracze będą mogli sobie pozwolić? No i oczywiście, o czym należy pamiętać przy korzystaniu z cross-playu? Niżej szczegółowo omawiamy wszelkie nowości i zmiany, jakie przyniesie ze sobą ta funkcja do gry, więc zapraszamy do lektury.

 

JAK BARDZO CROSS-PLAY NAMIESZA? 

Cross-play ma pozwolić graczom na rywalizację z innymi na różnych platformach tej samej generacji w wielu, ale nie wszystkich trybach online. W FIFIE 23 z funkcji cross-play skorzystają posiadacze platform tej samej generacji, których można podzielić na 2 grupy. Do pierwszej można zaliczyć wszystkich grających w najnowszą FIFĘ na PS5, Xbox Series X/S, PC i Stadia. Natomiast w drugiej grupie znajdą się ci, którzy posiadają wersję FIFY 23 na PS4 i Xbox One.

Funkcja cross-playu będzie dostępna już od pierwszego dnia premiery gry dla następujących trybów (przy tym warto pamiętać, że cross-play nie będzie wspierać trybu współpracy w FIFA Ultimate Team):

Tryby gry obsługujące cross-play:

Gra przeciwko znajomym

Gra przeciwko dobieranym przeciwnikom

PS4, Xbox One

PS5, XBOX X/S, PC, Stadia

PS4, Xbox One

PS5, Xbox X/S, PC Stadia

Mecze towarzyskie online

FUT Graj ze znajomym

Mecze towarzyskie FUT online

Sezony online

Division Rivals

Mistrzostwa FUT

FUT Online Draft

Pro Clubs

Wszelkie potencjalne aktualizacje, zmiany i poprawki funkcji cross-play w FIFIE 23 mają być ogłaszane na Twitterze na kanale @EAFIFADirect.

 

CO SIĘ STANIE Z RYNKIEM?

Wiele spekulacji krążyło również wokół rynku transferowego i tym jak wprowadzenie funkcji cross-play wpłynie na niego. No więc gracze FIFY 23 trafią do mieszanych grup dla rynku transferowego w FUT i będą łączeni w pule. 

Przykładowo kiedy wystawisz kartę na platformie Xbox, to inny gracz na platformie PlayStation będzie mógł ją zobaczyć i dokonać licytacji lub zakupu. 

Przy czym wyjątek będą tu stanowić platformy takie jak PC i Nintendo Switch, gdzie rynki transferowe pozostaną oddzielne. 

Dla uproszczenia złożyliśmy dla Was kolejną tabelę obrazującą, które platformy będą mieć wspólny rynek, a które nie:

Wspólny rynek transferowy FUT 

Indywidualny rynek transferowy FUT

PS4

Steam PC

PS5

Nintendo Switch

Xbox One

 

Xbox Series X/S

Stadia

Wielką niewiadomą pozostaje, to jak taki stan rzeczy wpłynie na wartości kart i czy będą one kosztować setki tysięcy FUT Coins, czy może tysiące. Na ten moment trzeba czekać. 

 

JAK BĘDĄ WYGLĄDAĆ RANKINGI?

Wprowadzenie funkcji cross-playu do FUT 23 będzie miało również wpływ na system rankingów.

- Ranking Division Rivals

Od teraz tabela „Elita Top 200” otrzyma także wersję globalną, do której będzie się miało dostęp jedynie wtedy kiedy funkcja cross-play pozostanie włączona w ustawieniach gry. Będzie można również przełączać się między tabelą globalną i lokalną tj. rankingami dla danej platformy. Te same zasady będą obowiązywać dla rankingów klubowych. 

- Ranking Squad Battles

Ranking „Top 200 Squad Battles” nie będzie obowiązywać w FUT 23, bo został usunięty i od teraz będzie obowiązywać jeden poziom nagród.

- Rankingi globalne (widoczne jedynie z włączoną funkcją cross-playu) będą obejmować następujące platformy: PS4, Xbox One, PS5, Xbox Series X/S, PC i Stadia

- Rankingi lokalne zostaną podzielone na następujące grupy:

Grupa I — PS4, PS5

Grupa II — Xbox One, Xbox Series X/S

Grupa III — Stadia

Grupa IV — PC

 

JAK WŁĄCZYĆ LUB WYŁĄCZYĆ CROSS-PLAY?

Najnowsza funkcja cross-play będzie domyślnie włączona dla wszystkich graczy FIFY 23, którzy uruchomią grę po raz pierwszy. 

Natomiast w grze będzie również dostępna opcja, która umożliwi wyłączenie tej funkcji. Aby wyłączyć lub włączyć cross-play w FIFIE 23, trzeba przejść kolejno w ustawienia, funkcje sieciowe i w ustawienia matchmakingu.

Generalnie zalecamy pozostawić funkcję cross-playu włączoną, ponieważ jak twierdzi EA: 

”Wyszukiwanie partnerów dla graczy, którzy zrezygnowali z funkcji cross-play, przez matchmaking może trwać dłużej, ponieważ rezygnacja z funkcji cross-play ogranicza liczbę potencjalnych przeciwników. Aktywacja funkcji cross-play sprawi, że przeciwnicy wyszukiwani będą z największej możliwej puli”.

Przy tym trzeba pamiętać, że w przypadku konsol Xbox, funkcja cross-play będzie włączona w FIFIE, tylko jeśli pozwolą na to Twoje aktualne ustawienia konsoli. 

 

A JAK MA WYGLĄDAĆ KOMUNIKACJA MIĘDZY PLATFORMAMI?!

Polecamy Discord… Generalnie EA ogłosiło wprowadzenie nowego widżetu społecznościowego o nazwie EA Social. Twórcy twierdzą, że EA Social połączy graczy używających różnych platform do gry przez cross-play, a także ułatwi im znajdowanie graczy na innych platformach, dodawanie ich do znajomych i granie z nimi meczów.

Pozostaje poczekać i przekonać się samemu czy takie rozwiązanie faktycznie się sprawdzi. Natomiast ci, którzy nie będą zadowoleni z widżetu, będą musieli ograniczyć się do komunikatorów typu Discord.

 

O aktualnościach dotyczących FIFY 23 będziemy informować w osobnych artykułach. Dlatego jeśli spodobała Ci się ta lektura, lub chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, to zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na naszej stronie:

deliver
Sprawdź

Status swojego zamówienia lub zlecenia